Weboldalunk további használatával jóváhagyja a cookie-k használatát az adatvédelmi nyilatkozatban foglaltak szerint. ELFOGADOM
Termékek Menü

Útifű maghéj - Bolhamag

Útifű maghéj - Bolhamag

Bolhamag: a természet apró csodája

Írta: tgym | 2011 október 01

Megköti a zsiradékokat, tehermentesíti a májat és az epehólyagot is
Bolhamag: a természet apró csodája

A bolhamag, vagyis a bolhamag héja szinte csodaszer. Képes csökkenteni a koleszterinszintet, szabályozza a vércukorszintet, méregteleníti, ugyanakkor stimulálja is a beleket. Segít a fogyásban és csökkenti a rák rizikóját.

Bolhamag: a természet apró csodája

Megköti a zsiradékokat, tehermentesíti a májat és az epehólyagot is
Bolhamag: a természet apró csodája

A bolhamag, vagyis a bolhamag héja szinte csodaszer. Képes csökkenteni a koleszterinszintet, szabályozza a vércukorszintet, méregteleníti, ugyanakkor stimulálja is a beleket. Segít a fogyásban és csökkenti a rák rizikóját.

A ballasztanyagok fontosak, a civilizált ember tápláléka azonban nagyon szegény ballasztanyagokban. Az ajánlott napi 30 g-nak mindössze a felét fogyasztjuk el. A hatvanévesnél idősebb nők fele krónikus székrekedésben szenved. Ha a széklet túl sokáig időzik a vastagbélben, gyulladást okozhat. Ha a gyulladás idültté válik, a folyamat elfajulhat és vastagbélrák lehet a következménye. Aki székrekedésben szenved, hajlamos hashajtókhoz folyamodni, amelyek tovább súlyosbítják a helyzetet, ugyanis vizet és ásványi anyagokat vonnak el a vastagbélen keresztül a szervezettől. Ennek hatására a vastagbél simaizmai renyhévé válnak. Ezért egyre nagyobb dózisban kell szedni a hashajtókat ? máris kialakult az ördögi kör.
A hasznos bélbaktériumok is kedvelik a ballasztanyagokat. Aki túl kevés ballasztanyagot fogyaszt, fokozatosan kiéhezteti és elpusztítja a belek baktériumflóráját. Dr. Franz Xaver Mayr szerint a belek jelentősége az emberi szervezetben a növények gyökereihez hasonlítható. Mayr doktor ebből az alapigazságból kiindulva igen sokféle betegséget gyógyított kiváló eredménnyel a beleken keresztül.

A bolhamag és hatásai
Az USA-ban az egyik legkeresettebb ballasztanyag a bolhamag. A magok a Psyllium, latin nevén Plantago ovata nevű növénytől származnak. A magokból többnyire csupán a héjukat, azaz a korpát használják fel étkezési célra. A termék abszolút íztelen, leginkább ostyára emlékeztet. Azonban igen gazdag nyákban, amely képes megkötni a zsírt, a cukrot és a méreganyagokat. Hasonlóan működik, mint az itatóspapír, amely felszívja a tintát.
A bolhamag korpája ugyanakkor rendkívüli mértékben képes megduzzadni, és a vízben oldható és nem oldható ballasztanyagok 70:30 aránya is ideális. A növény valóságos áldás a fogyni vágyóknak és a bélbetegségekkel küzdőknek, azonban a cukorbetegeknek és a szívbetegeknek is. A bolhamag-granulátumot a gluténmentes tészták, kenyerek minőségének javítására is használják, de adják müzlihez, főtt tésztához, energiaszeletekhez stb. Ettől ezek az élelmiszerek laktatóbbá válnak, miközben jóval kevesebb kalóriát tartalmaznak.
De nem valami új dologról van szó, hiszen már Szent Hildegárd, a középkori német gyógyító apátnő is bolhamaggal gyógyította a hasmenést és a székrekedést.

Székrekedés és gázképződés megakadályozása
Magas nyálkatartalmánál fogva a bolhamag héja víz hatására erőteljesen megduzzad és megnöveli a széklet volumenét. Ez feszítő ingert gyakorol a bélfalra, aminek hatására gyorsul a bélperisztaltika. Ugyanakkor a nyálka, mintegy kenőanyagként, meggyorsítja a béltartalom haladását. A széklet lágyabb, puhább lesz és könnyebben távozik. A székletet szabályzó, rendező hatása általában a beszedést követő 12-14 órán belül érvényesül. Ajánlott naponta 1-3 alkalommal egy púpos teáskanálnyit  megenni műzlibe, folyadékba keverve.

Fogyás
Ideális kiegészítője lehet a fogyókúrának is. Hatására kevesebb zsiradék szívódik fel a táplálékokból, mégis teltnek, jóllakottnak érezzük magunkat. Mivel a bolhamag megköti a zsiradékokat, tehermentesíti a májat és az epehólyagot is.

Koleszterincsökkentő hatás
A granulátum bizonyítottan csökkenti a vér koleszterinszintjét, és javítja a „jó” HDL-koleszterin és a „rossz” LDL-koleszterin arányát. A vízben oldódó ballasztanyagok a belekben megkötik a koleszterinben gazdag epesavakat. Ezek így a széklettel együtt távoznak anélkül, hogy a vékonybélből ismét felszívódva a véráramba kerülnének. Ennek ellensúlyozására a szervezet a vérben keringő koleszterint az emésztéshez nélkülözhetetlen epesavak előállításához használja fel, aminek hatására csökken a szérum koleszterinszint.

A vércukorszint szabályozása
Iráni kutatók szerint a bolhamag csökkenti a vércukorszintet is. Északír kutatók pedig megállapították, hogy a növény a cukorbetegség I. és II. típusában egyaránt csökkentette a magas vércukorszintet, mert gátolta a vékonybelekben a cukor felszívódását. A cukorbetegek inzulinadagja gyakran csökkenthető bolhamag szedésével.

Az immunrendszer stabilizálása
A bolhamag hatására a beleket benépesítő hasznos baktériumok jobban szaporodnak így ezzel erősítik az immunrendszerünket. Az immunrendszer zökkenőmentes működése szempontjából nélkülözhetetlen az egészséges bélflóra.

A vastagbélrák megelőzése
A bolhamag rendszeres fogyasztásával akár a vastagbélrákot is megelőzhetjük. A vízben oldódó ballasztanyagok megtisztítják a beleket a rothadásos anyagcsere-végtermékektől (szkatol, indol, fenol). Reggelente egy evőkanálnyit egy pohár vízben elkeverünk, majd azonnal megisszuk, nehogy zselé legyen belőle a pohárban. Utána egy nagy pohár langyos vizet kell inni. Mivel erőteljesen képes megduzzadni, ajánlatos egy evőkanálnyi bolhamagra legalább egy negyed liter vizet, vagy más folyadékot inni. 1995 és 2000 között Lopez és kollégái a Madridi Egyetemen a vastagbélrákos betegek halálozási arányát vizsgálták. Megállapították, hogy azoknál, akik rendszeresen bolhamagot fogyasztottak, sokkal kisebb volt a halálozási arány.
Aki idegenkedik a bolhamag vízzel történő bevételétől, az szedhet bolhamaggal töltött kapszulákat is. Azonban itt is érvényes, hogy legalább 2,5 dl folyadékot kell utána meginni.
Szabó

 

Honnan kapta a növény a nevét?
A psyllium latin szó, jelentése: bolha. A kis magok, amikor megérnek bolhához hasonlóan kiugranak tokjukból. Az egyéves, akár félméteresre is megnövő növény a lándzsás útifű rokona. Orvosi célból az indiai bolhamagot alkalmazzák. Jellemző rá, hogy a felhasznált korpa világos színű. A növényt Indián kívül Izraelben és Oroszországban is termesztik.


Receptek bolhamagból

Minden recept 2 személyre szól
Lepénykenyér
250 g teljes őrlésű lisztet 1 evőkanál bolhamaggal összekeverünk. A közepén egy mélyedést alakítunk ki, amibe fél teáskanál fűszersót és 2 evőkanál olívaolajat adunk. Apránként 6-8 evőkanál meleg vizet keverünk hozzá, és közben alaposan összegyúrjuk. Addig gyúrjuk, míg rugalmas tésztát kapunk. Golyót formázunk belőle, majd nedves konyharuhába csomagoljuk. Fél óráig pihentetjük. 6 egyforma porcióra osztjuk, és mindegyikből kis lepényeket készítünk. Egy serpenyőt 5 percig közepes lángon felforrósítunk. A lepényeket addig sütjük benne, míg hólyagokat vet. Ezután megfordítjuk és addig sütjük, míg a lefelé néző felén barna foltok jelennek meg. Frissen tálaljuk, például zöldfűszeres krémtúróval vagy lágy tojással. A megmaradt lepényeket befagyaszthatjuk.

Rizssaláta fehér babbal
2 csésze rizst és 1 csésze babot főzzünk puhára. Színes zöldségeket vágjunk apróra. Mindent keverjünk össze 1-2 evőkanál olívaolajjal, kevés citromlével és fűszersóval, friss zöld fűszerekkel és borssal. Az egészet keverjük össze alaposan és végül szórjuk meg a tetejét 1-2 teáskanál bolhamaggal.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: cikkek alapanyagok