Tisztított Vaj - Ghí

GHÍ -TISZTÍTOTT VAJ
Célszerű egyszerre nagyobb mennyiséget készíteni belőle.
Előnye, hogy sokáig (évekig) eltartható, mivel nem romlékony, hátránya viszont, hogy elkészítése sok időt vesz igénybe.
Vastag fenekű edényben legalább 1 kg vajat állandó kevergetés mellett lassú tűzőnhevítsünk fel forrásig, majd mérsékeljük a hőfokot. A keletkező habot időnként szedjük le róla. Addig süssük kevergetve, mert könnyen leég, (kb.40 perc) amíg átlátszóvá, aranyszínűvé nem válik. Ha már nem habzik, vegyük le a tűzről, hagyjuk leülepedni. Finom szövésű anyagon vagy apró lyukú szűrőn szűrjük át. Ezután hagyjuk kihűlni, majd megszilárdulni. Ez a ghi készítésének hagyományos módja. Tárolása egyszerű: jól záródó üvegben akár hűtés nélkül is évekig eltartható.
JÁSZVAJ
Somlósi Lajos receptje
Öntöttvas, agyag vagy AMC fazékban legalább 40-50 dkg vajat lassú tűzön állandó keverés mellett kb. 20-40 percig főzünk. Addig főzzük, míg az összes víz ki nem fő belőle - ekkor leül a habja és áttetszően aranyló lesz. (Ekkor kell vigyázni, hogy a kicsapódó koleszterin el ne égjen!) A kicsapódott anyagokat egy vajtartó edényre gumizott nylonharisnya darabon, vagy sűrű gézen felfogjuk. A friss jászvajat nyáron hűtőben, télen hűvös helyen megdermesztjük. Ezzel fogyasztásra kész is.
Míg meleg, folyékony állapotában tehetük hozzá szárított vagy friss fűszernövényeket (bazsalikomot, kakukkfüvet, rozmaringot, snidlinget, fokhagymát, stb., kinek-kinek kedve szerint).